Kodi zonal 563 / +380563Kodi zonal:563     (+380 563)
Qyteti/qyteza ose krahina:Pavlohrad

Shteti:

Ukraina


Kodi zonal 563 / +380563 (Ukraina)


Prefiksi 563 është kodi i zonës për Pavlohrad. Dhe Pavlohrad ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Pavlohrad, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pavlohrad, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 563.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +380 563 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pavlohrad për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 563.
Llogaritësi I numrit të telefonit