Kodi zonal 56 / +97756Kodi zonal:56     (+977 56)
Qyteti/qyteza ose krahina:Tandi

Shteti:

Nepali


Kodi zonal 56 / +97756 (Nepali)


Prefiksi 56 është kodi i zonës për Tandi. Dhe Tandi ndodhet në Nepali. Nëse ndodheni jashtë Nepali dhe dëshironi të telefononi një person në Tandi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Nepali është +977, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tandi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +977 56.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +977 56 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tandi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00977 56.
Llogaritësi I numrit të telefonit