Kodi zonal 5545 (+3805545 / 003805545 / 0113805545) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:5545     (+380 5545)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Verkhniy Rohachyk

Shteti:

Ukraina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 5545 / +3805545 / 003805545 / 0113805545, Ukraina (hyrja telefonike)


Prefiksi 5545 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Verkhniy Rohachyk. Dhe Verkhniy Rohachyk ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Verkhniy Rohachyk, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380 (00380), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Verkhniy Rohachyk, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 5545. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +380 5545 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Verkhniy Rohachyk për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 5545.