Kodi zonal 55 / +26355Kodi zonal:55     (+263 55)
Qyteti/qyteza ose krahina:Kwekwe

Shteti:

Zimbabveja


Kodi zonal 55 / +26355 (Zimbabveja)


Prefiksi 55 është kodi i zonës për Kwekwe. Dhe Kwekwe ndodhet në Zimbabveja. Nëse ndodheni jashtë Zimbabveja dhe dëshironi të telefononi një person në Kwekwe, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zimbabveja është +263, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kwekwe, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +263 55.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +263 55 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kwekwe për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00263 55.
Llogaritësi I numrit të telefonit