Kodi zonal 53 (+96453 / 0096453 / 01196453) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:53     (+964 53)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Sulaimaniya

Shteti:

Iraku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 53 / +96453 / 0096453 / 01196453, Iraku (hyrja telefonike)


Prefiksi 53 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Sulaimaniya. Dhe Sulaimaniya ndodhet në Iraku. Nëse ndodheni jashtë Iraku dhe dëshironi të telefononi një person në Sulaimaniya, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Iraku është +964 (00964), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sulaimaniya, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +964 53. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +964 53 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sulaimaniya për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00964 53.