Kodi zonal 5272 / +435272



Kodi zonal:5272     (+43 5272)
Qyteti/qyteza ose krahina:Steinach am Brenner

Shteti:

Austria


Kodi zonal 5272 / +435272 (Austria)


Prefiksi 5272 është kodi i zonës për Steinach am Brenner. Dhe Steinach am Brenner ndodhet në Austria. Nëse ndodheni jashtë Austria dhe dëshironi të telefononi një person në Steinach am Brenner, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Austria është +43, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Steinach am Brenner, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +43 5272.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +43 5272 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Steinach am Brenner për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0043 5272.




Llogaritësi I numrit të telefonit