Kodi zonal 5254 / +3805254Kodi zonal:5254     (+380 5254)
Qyteti/qyteza ose krahina:Hayvoron

Shteti:

Ukraina


Kodi zonal 5254 / +3805254 (Ukraina)


Prefiksi 5254 është kodi i zonës për Hayvoron. Dhe Hayvoron ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Hayvoron, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hayvoron, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 5254.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +380 5254 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hayvoron për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 5254.
Llogaritësi I numrit të telefonit