Kodi zonal 519 (+595519)Kodi zonal 519 (+595519, Paraguai)


Prefiksi 519 është kodi i zonës për Pirayu. Dhe Pirayu ndodhet në Paraguai. Nëse ndodheni jashtë Paraguai dhe dëshironi të telefononi një person në Pirayu, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Paraguai është +595 (00595), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pirayu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +595 519. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +595 519 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pirayu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00595 519.