Kodi zonal 51 (+42051 / 0042051 / 01142051) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:51     (+420 51)

Qyteti/qyteza ose krahina:

South Moravian

Shteti:

Çekia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 51 / +42051 / 0042051 / 01142051, Çekia (hyrja telefonike)


Prefiksi 51 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për South Moravian. Dhe South Moravian ndodhet në Çekia. Nëse ndodheni jashtë Çekia dhe dëshironi të telefononi një person në South Moravian, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çekia është +420 (00420), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në South Moravian, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +420 51.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +420 51 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në South Moravian për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00420 51.