Kodi zonal 5 (+475 / 00475 / 011475) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:5     (+47 5)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Bergen

Shteti:

Norvegjia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 5 / +475 / 00475 / 011475, Norvegjia (hyrja telefonike)


Prefiksi 5 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bergen. Dhe Bergen ndodhet në Norvegjia. Nëse ndodheni jashtë Norvegjia dhe dëshironi të telefononi një person në Bergen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Norvegjia është +47 (0047), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bergen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +47 5. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +47 5 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bergen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0047 5.