Kodi zonal 5 (+5015 / 005015 / 0115015) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:5     (+501 5)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Stann Creek

Shteti:

Beliza

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 5 / +5015 / 005015 / 0115015, Beliza (hyrja telefonike)


Prefiksi 5 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Stann Creek. Dhe Stann Creek ndodhet në Beliza. Nëse ndodheni jashtë Beliza dhe dëshironi të telefononi një person në Stann Creek, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Beliza është +501 (00501), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Stann Creek, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +501 5. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +501 5 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Stann Creek për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00501 5.