Kodi zonal 493 (+995493 / 00995493 / 011995493) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:493     (+995 493)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Poti

Shteti:

Gjeorgjia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 493 / +995493 / 00995493 / 011995493, Gjeorgjia (hyrja telefonike)


Prefiksi 493 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Poti. Dhe Poti ndodhet në Gjeorgjia. Nëse ndodheni jashtë Gjeorgjia dhe dëshironi të telefononi një person në Poti, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjeorgjia është +995 (00995), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Poti, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +995 493. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +995 493 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Poti për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00995 493.