Kodi zonal 49 / +9249Kodi zonal:49     (+92 49)
Qyteti/qyteza ose krahina:Kasur

Shteti:

PakistaniPrefiksi 49 është kodi i zonës për Kasur. Dhe Kasur ndodhet në Pakistani. Nëse ndodheni jashtë Pakistani dhe dëshironi të telefononi një person në Kasur, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Pakistani është +92, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kasur, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +92 49.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +92 49 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kasur për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0092 49.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 49 / +9249 (Pakistani)