Kodi zonal 49 (+3649 / 003649 / 0113649) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:49     (+36 49)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Mezőkövesd

Shteti:

Hungaria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 49 / +3649 / 003649 / 0113649, Hungaria (hyrja telefonike)


Prefiksi 49 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Mezőkövesd. Dhe Mezőkövesd ndodhet në Hungaria. Nëse ndodheni jashtë Hungaria dhe dëshironi të telefononi një person në Mezőkövesd, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Hungaria është +36 (0036), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mezőkövesd, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +36 49. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +36 49 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mezőkövesd për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0036 49.