Kodi zonal 49 (+42049 / 0042049 / 01142049) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:49     (+420 49)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Hradec Králové

Shteti:

Çekia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 49 / +42049 / 0042049 / 01142049, Çekia (hyrja telefonike)


Prefiksi 49 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Hradec Králové. Dhe Hradec Králové ndodhet në Çekia. Nëse ndodheni jashtë Çekia dhe dëshironi të telefononi një person në Hradec Králové, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çekia është +420 (00420), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hradec Králové, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +420 49.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +420 49 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hradec Králové për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00420 49.