Kodi zonal 488 (+90488 / 0090488 / 01190488) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:488     (+90 488)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Batman

Shteti:

Turqia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 488 / +90488 / 0090488 / 01190488, Turqia (hyrja telefonike)


Prefiksi 488 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Batman. Dhe Batman ndodhet në Turqia. Nëse ndodheni jashtë Turqia dhe dëshironi të telefononi një person në Batman, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turqia është +90 (0090), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Batman, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +90 488. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +90 488 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Batman për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0090 488.