Kodi zonal 4860 (+3804860)Kodi zonal 4860 / +3804860, Ukraina


Prefiksi 4860 është kodi i zonës për Frunzivka. Dhe Frunzivka ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Frunzivka, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380 (00380), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Frunzivka, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 4860. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +380 4860 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Frunzivka për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 4860.