Kodi zonal 4848 (+3804848 / 003804848 / 0113804848) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:4848     (+380 4848)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Sarata

Shteti:

Ukraina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 4848 / +3804848 / 003804848 / 0113804848, Ukraina (hyrja telefonike)


Prefiksi 4848 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Sarata. Dhe Sarata ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Sarata, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380 (00380), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sarata, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 4848. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +380 4848 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sarata për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 4848.