Kodi zonal 4846 (+434846)Kodi zonal 4846 / +434846, Austria


Prefiksi 4846 është kodi i zonës për Abfaltersbach. Dhe Abfaltersbach ndodhet në Austria. Nëse ndodheni jashtë Austria dhe dëshironi të telefononi një person në Abfaltersbach, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Austria është +43 (0043), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Abfaltersbach, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +43 4846. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +43 4846 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Abfaltersbach për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0043 4846.