Kodi zonal 48 (+26148 / 0026148 / 01126148) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:48     (+261 48)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Mid-West Madagascar

Shteti:

Madagaskar

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 48 / +26148 / 0026148 / 01126148, Madagaskar (hyrja telefonike)


Prefiksi 48 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Mid-West Madagascar. Dhe Mid-West Madagascar ndodhet në Madagaskar. Nëse ndodheni jashtë Madagaskar dhe dëshironi të telefononi një person në Mid-West Madagascar, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Madagaskar është +261 (00261), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mid-West Madagascar, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +261 48. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +261 48 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mid-West Madagascar për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00261 48.