Kodi zonal 48 (+42048 / 0042048 / 01142048) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:48     (+420 48)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Liberec

Shteti:

Çekia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 48 / +42048 / 0042048 / 01142048, Çekia (hyrja telefonike)


Prefiksi 48 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Liberec. Dhe Liberec ndodhet në Çekia. Nëse ndodheni jashtë Çekia dhe dëshironi të telefononi një person në Liberec, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çekia është +420 (00420), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Liberec, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +420 48.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +420 48 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Liberec për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00420 48.