Kodi zonal 47 / +37247Kodi zonal:47     (+372 47)
Qyteti/qyteza ose krahina:Haapsalu

Shteti:

Estonia


Kodi zonal 47 / +37247 (Estonia)


Prefiksi 47 është kodi i zonës për Haapsalu. Dhe Haapsalu ndodhet në Estonia. Nëse ndodheni jashtë Estonia dhe dëshironi të telefononi një person në Haapsalu, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Estonia është +372, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Haapsalu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +372 47.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +372 47 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Haapsalu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00372 47.
Llogaritësi I numrit të telefonit