Kodi zonal 466 (+81466 / 0081466 / 01181466) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:466     (+81 466)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Fujisawa

Shteti:

Japonia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 466 / +81466 / 0081466 / 01181466, Japonia (hyrja telefonike)


Prefiksi 466 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Fujisawa. Dhe Fujisawa ndodhet në Japonia. Nëse ndodheni jashtë Japonia dhe dëshironi të telefononi një person në Fujisawa, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Japonia është +81 (0081), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Fujisawa, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +81 466. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +81 466 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Fujisawa për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0081 466.