Kodi zonal 4649 (+9764649 / 009764649 / 0119764649) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:4649     (+976 4649)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Ikh-Uul

Shteti:

Mongolia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 4649 / +9764649 / 009764649 / 0119764649, Mongolia (hyrja telefonike)


Prefiksi 4649 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ikh-Uul. Dhe Ikh-Uul ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Ikh-Uul, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976 (00976), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ikh-Uul, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 4649. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +976 4649 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ikh-Uul për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 4649.