Kodi zonal 464 / +90464Kodi zonal:464     (+90 464)
Qyteti/qyteza ose krahina:Rize

Shteti:

Turqia


Kodi zonal 464 / +90464 (Turqia)


Prefiksi 464 është kodi i zonës për Rize. Dhe Rize ndodhet në Turqia. Nëse ndodheni jashtë Turqia dhe dëshironi të telefononi një person në Rize, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turqia është +90, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rize, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +90 464.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +90 464 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rize për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0090 464.
Llogaritësi I numrit të telefonit