Kodi zonal 46 (+38946 / 0038946 / 01138946) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:46     (+389 46)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Ohrid

Shteti:

Maqedonia Veriore

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 46 / +38946 / 0038946 / 01138946, Maqedonia Veriore (hyrja telefonike)


Prefiksi 46 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ohrid. Dhe Ohrid ndodhet në Maqedonia Veriore. Nëse ndodheni jashtë Maqedonia Veriore dhe dëshironi të telefononi një person në Ohrid, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maqedonia Veriore është +389 (00389), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ohrid, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +389 46. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +389 46 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ohrid për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00389 46.