Kodi zonal 45 / +5345Kodi zonal:45     (+53 45)
Qyteti/qyteza ose krahina:Matanzas

Shteti:

Kuba


Kodi zonal 45 / +5345 (Kuba)


Prefiksi 45 është kodi i zonës për Matanzas. Dhe Matanzas ndodhet në Kuba. Nëse ndodheni jashtë Kuba dhe dëshironi të telefononi një person në Matanzas, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kuba është +53, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Matanzas, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +53 45.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +53 45 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Matanzas për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0053 45.
Llogaritësi I numrit të telefonit