Kodi zonal 446 / +90446Kodi zonal:446     (+90 446)
Qyteti/qyteza ose krahina:Erzincan

Shteti:

TurqiaPrefiksi 446 është kodi i zonës për Erzincan. Dhe Erzincan ndodhet në Turqia. Nëse ndodheni jashtë Turqia dhe dëshironi të telefononi një person në Erzincan, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turqia është +90, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Erzincan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +90 446.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +90 446 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Erzincan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0090 446.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 446 / +90446 (Turqia)