Kodi zonal 442 (+90442)Kodi zonal 442 / +90442, Turqia


Prefiksi 442 është kodi i zonës për Erzurum. Dhe Erzurum ndodhet në Turqia. Nëse ndodheni jashtë Turqia dhe dëshironi të telefononi një person në Erzurum, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turqia është +90 (0090), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Erzurum, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +90 442. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +90 442 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Erzurum për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0090 442.