Kodi zonal 442 / +52442Kodi zonal:442     (+52 442)
Qyteti/qyteza ose krahina:Querétaro

Shteti:

MeksikëPrefiksi 442 është kodi i zonës për Querétaro. Dhe Querétaro ndodhet në Meksikë. Nëse ndodheni jashtë Meksikë dhe dëshironi të telefononi një person në Querétaro, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Meksikë është +52, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Querétaro, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +52 442.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +52 442 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Querétaro për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0052 442.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 442 / +52442 (Meksikë)