Kodi zonal 4342 (+3804342 / 003804342 / 0113804342) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:4342     (+380 4342)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Kozyatyn

Shteti:

Ukraina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 4342 / +3804342 / 003804342 / 0113804342, Ukraina (hyrja telefonike)


Prefiksi 4342 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kozyatyn. Dhe Kozyatyn ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Kozyatyn, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380 (00380), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kozyatyn, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 4342. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +380 4342 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kozyatyn për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 4342.