Kodi zonal 43 (+96343 / 0096343 / 01196343) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:43     (+963 43)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Tartous

Shteti:

Siria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 43 / +96343 / 0096343 / 01196343, Siria (hyrja telefonike)


Prefiksi 43 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tartous. Dhe Tartous ndodhet në Siria. Nëse ndodheni jashtë Siria dhe dëshironi të telefononi një person në Tartous, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Siria është +963 (00963), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tartous, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +963 43. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +963 43 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tartous për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00963 43.