Kodi zonal 43 / +22043Kodi zonal:43     (+220 43)
Qyteti/qyteza ose krahina:Serekunda

Shteti:

Gambia


Kodi zonal 43 / +22043 (Gambia)


Prefiksi 43 është kodi i zonës për Serekunda. Dhe Serekunda ndodhet në Gambia. Nëse ndodheni jashtë Gambia dhe dëshironi të telefononi një person në Serekunda, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gambia është +220, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Serekunda, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +220 43.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +220 43 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Serekunda për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00220 43.
Llogaritësi I numrit të telefonit