Kodi zonal 43 (+68243 / 0068243 / 01168243) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:43     (+682 43)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Manihiki

Shteti:

Ishujt Kuk

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 43 / +68243 / 0068243 / 01168243, Ishujt Kuk (hyrja telefonike)


Prefiksi 43 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Manihiki. Dhe Manihiki ndodhet në Ishujt Kuk. Nëse ndodheni jashtë Ishujt Kuk dhe dëshironi të telefononi një person në Manihiki, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ishujt Kuk është +682 (00682), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Manihiki, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +682 43. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +682 43 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Manihiki për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00682 43.