Kodi zonal 427 (+86427)Kodi zonal 427 / +86427, Kina


Prefiksi 427 është kodi i zonës për Panjin. Dhe Panjin ndodhet në Kina. Nëse ndodheni jashtë Kina dhe dëshironi të telefononi një person në Panjin, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kina është +86 (0086), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Panjin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +86 427. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +86 427 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Panjin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0086 427.