Kodi zonal 4244 (+9764244)Kodi zonal 4244 / +9764244, Mongolia


Prefiksi 4244 është kodi i zonës për Bugat. Dhe Bugat ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Bugat, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976 (00976), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bugat, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 4244. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +976 4244 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bugat për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 4244.