Kodi zonal 4243 (+9764243)Kodi zonal 4243 / +9764243, Mongolia


Prefiksi 4243 është kodi i zonës për Bayannuur. Dhe Bayannuur ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Bayannuur, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976 (00976), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bayannuur, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 4243. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +976 4243 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bayannuur për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 4243.