Kodi zonal 419 (+86419 / 0086419 / 01186419) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:419     (+86 419)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Liaoyang

Shteti:

Kina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 419 / +86419 / 0086419 / 01186419, Kina (hyrja telefonike)


Prefiksi 419 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Liaoyang. Dhe Liaoyang ndodhet në Kina. Nëse ndodheni jashtë Kina dhe dëshironi të telefononi një person në Liaoyang, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kina është +86 (0086), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Liaoyang, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +86 419. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +86 419 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Liaoyang për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0086 419.