Kodi zonal 403 (+1403 / 001403 / 0111403) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:403     (+1 403)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Alberta

Shteti:

Kanada

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 403 / +1403 / 001403 / 0111403, Kanada (hyrja telefonike)


Prefiksi 403 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Alberta. Dhe Alberta ndodhet në Kanada. Nëse ndodheni jashtë Kanada dhe dëshironi të telefononi një person në Alberta, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kanada është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Alberta, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 403. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 403 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Alberta për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 403.