Kodi zonal 3882 / +433882



Kodi zonal:3882     (+43 3882)
Qyteti/qyteza ose krahina:Mariazell

Shteti:

Austria



Prefiksi 3882 është kodi i zonës për Mariazell. Dhe Mariazell ndodhet në Austria. Nëse ndodheni jashtë Austria dhe dëshironi të telefononi një person në Mariazell, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Austria është +43, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mariazell, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +43 3882.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +43 3882 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mariazell për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0043 3882.




Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 3882 / +433882 (Austria)