Kodi zonal 388 / +7388Kodi zonal:388     (+7 388)
Qyteti/qyteza ose krahina:Altai Republic

Shteti:

Rusia


Kodi zonal 388 / +7388 (Rusia)


Prefiksi 388 është kodi i zonës për Altai Republic. Dhe Altai Republic ndodhet në Rusia. Nëse ndodheni jashtë Rusia dhe dëshironi të telefononi një person në Altai Republic, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rusia është +7, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Altai Republic, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +7 388.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +7 388 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Altai Republic për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 007 388.
Llogaritësi I numrit të telefonit