Kodi zonal 3864 (+9763864 / 009763864 / 0119763864) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:3864     (+976 3864)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Shine-Ider

Shteti:

Mongolia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 3864 / +9763864 / 009763864 / 0119763864, Mongolia (hyrja telefonike)


Prefiksi 3864 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Shine-Ider. Dhe Shine-Ider ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Shine-Ider, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976 (00976), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Shine-Ider, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 3864. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +976 3864 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Shine-Ider për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 3864.