Kodi zonal 3861 (+9763861 / 009763861 / 0119763861) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:3861     (+976 3861)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Tsagaan-Üür

Shteti:

Mongolia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 3861 / +9763861 / 009763861 / 0119763861, Mongolia (hyrja telefonike)


Prefiksi 3861 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tsagaan-Üür. Dhe Tsagaan-Üür ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Tsagaan-Üür, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976 (00976), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tsagaan-Üür, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 3861. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +976 3861 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tsagaan-Üür për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 3861.