Kodi zonal 3859 (+9763859 / 009763859 / 0119763859) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:3859     (+976 3859)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Tsagaan-Uul

Shteti:

Mongolia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 3859 / +9763859 / 009763859 / 0119763859, Mongolia (hyrja telefonike)


Prefiksi 3859 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tsagaan-Uul. Dhe Tsagaan-Uul ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Tsagaan-Uul, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976 (00976), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tsagaan-Uul, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 3859. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +976 3859 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tsagaan-Uul për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 3859.