Kodi zonal 38 (+4738 / 004738 / 0114738) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:38     (+47 38)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Vest-Agder

Shteti:

Norvegjia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 38 / +4738 / 004738 / 0114738, Norvegjia (hyrja telefonike)


Prefiksi 38 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Vest-Agder. Dhe Vest-Agder ndodhet në Norvegjia. Nëse ndodheni jashtë Norvegjia dhe dëshironi të telefononi një person në Vest-Agder, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Norvegjia është +47 (0047), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vest-Agder, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +47 38. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +47 38 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vest-Agder për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0047 38.