Kodi zonal 38 / +37238Kodi zonal:38     (+372 38)
Qyteti/qyteza ose krahina:Paid

Shteti:

Estonia


Kodi zonal 38 / +37238 (Estonia)


Prefiksi 38 është kodi i zonës për Paid. Dhe Paid ndodhet në Estonia. Nëse ndodheni jashtë Estonia dhe dëshironi të telefononi një person në Paid, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Estonia është +372, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Paid, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +372 38.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +372 38 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Paid për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00372 38.
Llogaritësi I numrit të telefonit