Kodi zonal 3737 / +3803737Kodi zonal:3737     (+380 3737)
Qyteti/qyteza ose krahina:Zastavna

Shteti:

UkrainaPrefiksi 3737 është kodi i zonës për Zastavna. Dhe Zastavna ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Zastavna, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Zastavna, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 3737.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +380 3737 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Zastavna për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 3737.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 3737 / +3803737 (Ukraina)