Kodi zonal 371 (+86371)Kodi zonal 371 (+86371, Kina)


Prefiksi 371 është kodi i zonës për Zhengzhou. Dhe Zhengzhou ndodhet në Kina. Nëse ndodheni jashtë Kina dhe dëshironi të telefononi një person në Zhengzhou, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kina është +86 (0086), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Zhengzhou, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +86 371. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +86 371 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Zhengzhou për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0086 371.