Kodi zonal 37 (+42037 / 0042037 / 01142037) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:37     (+420 37)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Plzeň

Shteti:

Çekia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 37 / +42037 / 0042037 / 01142037, Çekia (hyrja telefonike)


Prefiksi 37 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Plzeň. Dhe Plzeň ndodhet në Çekia. Nëse ndodheni jashtë Çekia dhe dëshironi të telefononi një person në Plzeň, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çekia është +420 (00420), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Plzeň, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +420 37.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +420 37 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Plzeň për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00420 37.