Kodi zonal 3662 (+9963662)Kodi zonal 3662 / +9963662, Kirgistani


Prefiksi 3662 është kodi i zonës për Pulgon. Dhe Pulgon ndodhet në Kirgistani. Nëse ndodheni jashtë Kirgistani dhe dëshironi të telefononi një person në Pulgon, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kirgistani është +996 (00996), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pulgon, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +996 3662. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +996 3662 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pulgon për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00996 3662.